DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

10 NEJ

10 nejjedovatějších zvířat

Vítejte v sekci 10 nejjedovatějších zvířat

 

Had
Za nejjedovatějšího hada na světě je považován najčastěji taipan. Je však důležité brat nejen samotnou sílu jedu, ale i množství v hadím organismu či celkovou dávku. Dalšími nejjedovatějšími hady jsou tedy pak i mamba černá nebo australská pakobra. Taipan dokáže uštknout až 80 lidí najednou! I když si člověk myslí, že ho had kousl jednou, může ho kousnout i třikrát nebo čtyřikrát.

Vodní had
Jako nejjedovatější vodní had je nejčastěji uváděn vodnář kobří, dále vlnožil ploský či vodnář skvrnitý. Vodní hadi jsou pravými mořskými tvory - rodí svá mláďata ve vodě. Sice plícemi dýchají vzduch, ale vydrží velmi dlouho pod vodou. Jed vodnářů je údajně třikrát účinnější než jed kobry. Nemusíte se však bát, agresivní jsou pouze v období rozmnožování.

Pavouk
Australský sklípkan dorůstá pěti centimetrů a jeho potrava se skládá nejen z hmyzu, ale i z menších žab nebo ještěrek. Svými sedmimilimetrovými tesáky dokáže prokousnout lebku ještěrce či nehet malého dítěte. U dospělého člověka kousutí vyvolá mírné otřesy a k jeho usmrcení je potřeba 60 kousnutí tohoto pavouka.

Plž
Ano, i tento mírumilovný tvor zabíjí! Homolice je mořský plž a žije většinou na korálových útesech nebo zahrabaná v písku. Má 15 cm dlouhý chobot, na jehož konci jsou jedové žlázy s úzkým bodcem s ostrými zoubky. Homolice chobot vystřelí, zoubky se zabodnou do kořisti a vnesou do ní jed. Zasažený člověk umírá velice bolestivědo 20 minut na ochrnutí dýchacích svalů. Normálně však homolice používá chobot k usmrcování mořských červů a ryb.

Medúza
Čtyřhranice smrtelná žije u pobřeží Austrálie, velikostí připomíná fotbalový míč a její chapadla jsou dlouhá deset cm. Podle některých vědců je naprosto nejjedovatějším živočichem na světě. Její jed zabíjí dospělého člověka už za minutu!! Těla zasažených osob vypadají jako sešlehaná hořícím klackem. Ze všech australských jedovatých živočichů má na svědomí každoročně nejvíc obětí.

Žába
V amazonských pralesích žije Pralesnička strašná, jejíž velikost dosahuje maximálně 3 centimetrů. Přesto dokáže svým šípovým jedem usmrtit až 20 lidí najednou! Tento jed dříve využívali i amazonští indiáni, kteří jej získavali z právě živých pralesniček.



Ryba
Nejjedovatější rybou na světě je odranec pravý, jehož výskyt se mapuje kolem severního pobřeží Austrálie. Ryba, která vypadá jako kámen (odtud anglický název stonefish) je na první pohled od pravého kamene jen těžko rozpoznatelná. Na jejím těle jsou ale jedové trny, které jsou schopné proniknout i tenčí podrážkou. Po bodnutí nastává u postiženého ochrnutí a šok. Pokud se mu urychleně nepomůže, zemře. Odranec má v sobě 35 jedových žláz a je nebezpečné ho i jíst.

Hlavonožec
Nepatrná tři cm velká chobotnice skvrnitá žije mezi Austrálií a Japonskem a každoročně zabije více lidí než žraloci! Její nervosvalový jed halotoxin vyvolává u člověka palčivou bolest, znecitlivění úst a jazyka, ztrátu dotekových vjemů, paralýzu nohou a kóma. Člověk tedy postupně ochrne a nakonec zemře. To vše do jedné hodiny.

Škorpion
Ačkoli nejsou štíři tak jedovatí, jak se o nich tvrdí, některé druhy mohou způsobit i smrt. Jako nejjedovatější je považován štír tlustorepý, který se vyskytuje v severní Africe a měří okolo 13 cm. Při jeho uštknutí ovšem umírá pouze 1% dospělých a 8% dětí. Pro svoji hojnost má však na svědomí 90% smrtelných uštknutí mezi štíry v této oblasti.

Pták
Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, i pták může být jedovatý! Pták Pitohui černohlavý poškrábal v roce 1989 zoologovi Jacku Dumbacherovi prsty, který si je potom olízl a začal ochrnovat. V kůži a peří těchto dvaceticentimetrových ptáků je totiž obsažen prudký nervový jed homobatrachotoxin. Jed tohoto ptáka je příbuzný jedu pralesniček.

(Výše uvedený text byl zpracován z časopisu Epocha, 4/05.)